Praca magisterska - jak poradzić sobie na studiach z filozofii.
Studiowanie filozofii jest jednym z cięższych kierunków, jakie wybierają dzisiaj studenci. Podczas rekrutacji na studia wydaje nam się, że cała wiedza jakiej będziemy się w trakcie kilku lat uczyć to doktryny filozoficzne znane nam już poniekąd z liceum, filozof i jego historia, czy też trochę więcej specjalistycznej wiedzy historycznej. W praktyce okazuje się jednak, że filozofia to coś więcej niż powtórka ze szkoły średniej i że ostatecznie może się okazać znacznie trudniejsza niż się tego spodziewaliśmy.
Jak poradzić sobie na filozofii? Po pierwsze nie panikować i brać wszystko, co tylko się da na rozum i logikę. Nieprzytomne zakuwanie, powtarzanie i wbijanie sobie do głowy tego, kim był dany filozof, czego dokonał co do miesiąca Immanuel Kant, czy jakie doktryny filozoficzne następowały po sobie w jakich czasowych odległościach na dłuższą metę nie ma sensu i może utrudnić nam zrozumienie całości, jaką starają się nam przekazać wykładowcy.
Dobrym pomysłem jest też wcześniejsze zastanowienie się nad tym, czego mogłaby dotyczyć nasza praca magisterska, lub jeśli jesteśmy na dalszym etapie - praca dyplomowa. Czy będzie to standardowy Kant, którego bierze 90% zdających, czy może postawimy na coś rzadszego, ale równie ciekawego? Jakie doktryny filozoficzne można by porównać? Czym się wykażemy? Itd. W końcu najważniejsze jest to, aby myśleć, od tego jest nauka filozofii.